
Jezdce na závodech v motokrosu skoro nikdy neuvidíš v Pit lane. Proč?
Co a kde je Pit lane
Z oficiálních stanov MAD se dozvíš, že Pit lane je vyhrazený prostor vedle závodní dráhy, kde jezdci mohou zastavit během jízdy kvůli opravám, konzultacím s týmem či za účelem zjištění času např. v kvalifikaci.
A teď prakticky, Pit lane je místo hned vedle trati. Většinou za cílem. Bývá na rovince, bez zatáček a skoků, aby sem pilot mohl jednoduše zaplout a neohrozil u toho další jezdce. V Pit lane na každého jezdce čekají mechanici a jeho tým. Takže ve chvíli kdy jezdci praskne guma, potřebuje vyměnit brýle či mrknout na čas, zastaví tady... A teď si to pojďme trošku rozebrat.

Klíčový význam Pit lane v kvalifikaci
Skoro největší význam Pit lane má v rámci kvalifikace. Kdo znáte pravidla, může přeskočit. Kdo netuší, jak funguje kvalifikace v motokrosu, směle do čtení.
Jezdců startuje do jednoho závodu až 40. Na startovním žebříku je 40 míst, ze kterých je možné odstartovat. Některá místa jsou lepší (ty nejpřímější), jiná o něco horší (trajektorie motorky není rovná, ale jde šikmo) a jezdcovi se z ní hůře startuje.
A proto se začala jezdit kvalifikace. Jezdec, který během kvalifikace zajede nejrychlejší kolo si místo ke startu vybírá první, jezdec s druhým nejlepší časem vybírá druhý... a tak dál, až ke 40 místu.
Kvalifikace trvá zhruba 20 minut. To dává jezdcům šanci cca 10krát objet trať = 10 pokusů na to, zajet co možná nejlepší čas. Příklad, jezdec zajíždí časy okolo 2 minut, aby se dostal do tempa a předposlední kolo se povede čas 1 minuta 45 sekund = nejlepší čas, který ten den někdo zajel na kolo, a tak tento jezdec vybírá první místo, protože se vždy bere nejlepší čas z celé kvalifikace.
Zjednodušeně: u každého jezdce se změří každé projeté kolo během těch 20 minut a pro srovnání s ostatními se vezme ten nejlepší z jednoho projetého kola.
No a právě během kvalifikace se jezdci občas chtějí mrknout na svůj čas. Anebo taky mrknout na časy konkurentů či bleskově probrat strategii s týmem, a tak při kvaldě zastaví v Pitlině, aby na digitální tabuli mrkli na svůj čas a pořešili strategii jízdy.
Návštěva Pit lane = zdržení
Každá návštěva stojí pilota drahocenný čas, během kterého mohou ostatní jezdci stahovat ztrátu, předjíždět a jezdec s tím neudělá zhola nic. Proto jezdce v Pit lane během samotného závodu prakticky nezahlédnete
Tady je totiž rozdíl oproti F1 jezdcům. Piloti z motokrosu zamíří do pitlinu, když už jim vyloženě nezbývá nic jiného. Závod na jedněch gumách odjedou úplně v pohodě, vybavení jim vydrží taky, a takže návštěva Pit lane je vyloženě nezbytně nutná rychlovka jako výměna pneumatiky, výfuku, brýlí, apod.

V Pit lane uvidíš i mechaniky s tabulkou
Často na závodech uvidíš týmy, které budou u trati držet tabulku, na které je napsáno, kolik např. jezdec ztrácí na dalšího jezdce, kolikátý je, případně jiné domluvené signály, tohle už je hodně individuální. Ale děje se to a můžeš si toho všimnou i na závodech MAD.
Mimochodem i proto je Pit lane na rovině, aby se jezdec mohl chvilku zasoustředit na signály od týmu bez nutnosti překonávat překážky na trati. I tak můžeš týmy s tabulkami vidět i kdekoliv jinde po trati, jak píšeme výše, domluva fungování každého jezdce s týmem je hodně individuální a liší se pilot od pilota.
Schválně se podívej na příštích MAD závodech, jak tohle funguje!





