
HOLESHOT v motokrosu: nejdůležitější moment závodu?
Co to je holeshot
Kdo první projede první zatáčkou po startu vyhrává tzv. holeshot [holšot]. Na větších závodech v motokrosu jako MAD races je holeshot vyznačen bránou, vlajkou anebo alespoň vápnem na trati. Za výhru holeshotu je jezdec běžně odměněn finanční prémií či jinou odměnou, ale to je jenom příjemné zpestření.

Holeshot je mnohem víc. Jde se o kritický okamžik, který často předurčuje celkový výsledek závodu. Jezdci může výhra holeshotu pomoci k celkové výhře v závodu. Pilot v čele má lepší pozici pro další postup tratí, nepadá mu bláto, hlína ani nic dalšího do brýlí od jezdců před ním. A navíc má mentální převahu, že v konkurenci dalších 39 pilotů urval prvenství.
Jak se vyhrává holeshot
Aby se holeshot povedl, je potřeba souhra několika faktorů. Vše začíná u výběru startovního místa. Jezdci si vybírají místa, ze kterých startují – dle časů v kvalifikaci. Čím lepší umístění v kvaldě, tím lepší místo na startu a tím vyšší šance na holeshot. Nejlepší startovní pozice mají nejpřímější trasu do první zatáčky

Topové místo na startu ale samo o sobě nestačí. Na výhru holeshotu je potřeba i bezchybný start. To znamená perfektní práce se spojkou a vytrénované reflexy na mžik sekundy. Startovní rozhodčí ukazuje jezdcům postupně cedule: nejprve patnáct, posléze pět sekund před startem. Jakmile od ukázání cedule s 5 uběhne 5 sekund, spadne jezdcům závodní žebřík a vystartují. Kdo má starty a reflexy natrénované, má značnou výhodu.

Ale ještě pořád zbývá pár desítek metrů, během kterých se může stát cokoliv. Vítěz holeshotu není ten, kdo první vystartuje, ale kdo první projede první zatáčkou. Takže je potřeba udržet anebo taky získat vedení i v zatáčce a precizně ji projet.

Dobré vybavení dělá divy
A pokud bychom řešili i výbavu, se kterou do holeshotu jezdci startují, klíčový je výběr té správné pneumatiky. I když to spousta diváků netuší, piloti si vybírají pneumatiku dle povrchu, na kterém jedou – občas se jezdí na písku, jindy na hlíně či jílu. A podle materiálu si piloti volí gumu do závodů, tedy i gumy, se kterými startují.
V neposlední řadě potom jezdci využívají tzv. „Holeshot device“.
„Klíčovou technikou moderních motokrosových závodů je takzvaný „Holeshot device". Zařízení, které pomáhá jezdci dosáhnout co nejrychlejšího startu. Mechanismus dočasně zablokuje odpružení kola a motocykl rychlost nabere okamžitě. V podstatě umožní až raketový start

Jsou tu nějaká pravidla?
Holeshot může jezdec vyhrát maximálně 2krát. Během závodního dne se jedou 2 závody, takže piloti mají 2 možnosti – v rámci kvalifikace nebo tréninku jezdci nezávodí o holeshot, tedy ho ani nemohou vyhrát.
K zachycení holeshotu se používají foto-kamery, které 100% určí, kdo holeshot získal v případě nejasného průjezdu. A pro upřesnění se holeshot nepočítá do průběhu závodů, ani bodování, jde opravdu jenom o zajímavé zpestření.
Tak schválně, komu z jezdců se podaří na dalších závodech MAD urvat holeshot?





