
Kategorie v motokrosu – přehled a vysvětlení
Závodní kategorie v motokrosu = označení motorky, na které jezdci závodí
Příště, až na závodech MAD uslyšíš, že startuje kategorie 450 ccm, uvidíš na trati motocykly s motorem o velikosti 450 kubických centimetrů. To stejné 250 ccm nebo 125 ccm. V motokrosu se závodní kategorie nejčastěji označují dle objemu válce v motoru.
Pro upřesnění, pojem „ccm“ jsou kubický centimetry, který označují onu velikost válce v motoru – ale zjednodušeně jde o to, jakej má mašina výkon. Označení kategorie jako takové se potom nahrazuje slangovým výrazem „kubatura“.

Jaké kubatury na trati uvidíš
Nejvýkonnější kubatura, na které piloti na závodech MAD a většině dalších šampionátech v motokrosu startují, je 450 ccm. Nejmíň výkonný mašiny jsou dětský, 50 nebo 65 ccm, ty na závodech MAD neuvidíš.
Tratě na velkých závodech se chystají pro jezdeckou špičku v dospělých kategoriích a ti úplně nejmladší jezdci by takovou trať neprojeli. Ti nejmladší jezdci na MAD závodech jsou mlaďoši z kategorie 125 ccm.
Čím menší motorka, tím menší objem motoru = nižší výkon, a tak na motorkách s nejnižším výkonem začínají svou jezdeckou kariéru děti a na motorkách s extrémně vysokým výkonem končí dospělí, už vyježdění profíci.
- 50 ccm – nejmladší jezdci 4–8 let
- 65 ccm – děti 8–11 let
- 85 ccm – dospívající 9–14 let
- 125 ccm – mlaďoši 14–17 let
- 250 ccm – skoro dospělí 18–23
- 450 ccm – profíci 24 let a starší

Co je MX1 a MX2
No jo, ale ne všude se závodní kategorie jmenují dle objemu motorky. Na závodech taky uslyšíš MX1 nebo MX2, které taky označují kubatury. MX1 = 450 ccm, MX2 = 250 ccm. Tyhle označení vznikly jako zjednodušení, které se uchytilo po celém světě.
A kromě toho si závody jako MAD různě (symbolicky) pojmenovávají své kubatury dle sebe. Na MAD jsme každou kategorii pojmenovali dle toho, co od ní můžeš očekávat.
450 ccm – MX1 – Králové terénu
Největší profíci musejí zvládat extrémní sílu motocyklu, na kterém závodí. No prostě motokros na TOP úrovni. Kluci z MX1 už mají něco naježděno po celém světě a bez nadsázky je můžem označit jako krále terénu. Už jenom to, že se probojovali do nejvyšší kategorie znamená, že patří mezi ty nejlepší a nejzkušenější jezdce.

250 ccm – MX2 – All in
Z přechodové kategorie postoupí jenom ti nejlepší, aby získali příležitost závodit mezi totální špičkou. Jezdci tu musejí jít takzvaně ALL in, dát to toho všechno a doufat, že to bude stačit na postup do královské třídy.
125 ccm – Budoucí hvězdy
Srší energií a nebojí se přidat plyn. Nejmladší a nejdravější jezdci na MAD ti ukážou maxima, na kterých dokážou jet. Tady se formují budoucí hvězdy motokrosu. Těch nejlepších si všimnou světové týmy a získají si angažmá v dospělém motokrosu – mlaďoši tu závodí o svoji budoucnot a na trati ze sebe vydají úplně všechno.
Jak mezi sebou rozeznat kategorie na trati
125 ccm poznáš jednoduše, kluci jsou ještě mlaďoši, oproti kolegům ve vyšších kubaturách vyloženě drobnější. Motorka potom dělá více pisklavý, ne tolik mohutný zvuk jako např. 250 nebo 450 ccm.
250 ccm má větší motor – hlubší zvuk oproti 125 ccm. Běžně má černou (anebo tmavou) tabulku s bílými čísly – máme na mysli tabulku, kterou má jezdec na motorce se svým číslem. Jezdec si tabulku samozřejmě může změnit, ale profíci jezdí na továrních motorkách, které jim dodávají přímo fabriky – tabulka zůstává z výroby tmavá a jezdec ji běžně nemění.
450 ccm má oproti 250 ccm ještě větší motor a běžně mají 450 ccm z výroby bílou tabulku s černýma číslama. Takhle ji jednoduše poznáš od 250 ccm.


V jakých všech kategoriích se závodí v motokrosu?
A teďkom ti ještě do všeho, co ses teď dočetl/a hodíme vidle. Na polo-profesionálních či amatérských závodech startují kromě kategorií MX1 nebo MX2 i kategorie rozdělené ne podle síly motorky, ale např. věku, úrovně či pohlaví jezdců.
Uvedeme si příklady.
- Veterán 40 a 50 – většinou nejstarší piloti, tady už startuje mix různě silných motorek dle toho, co jakému jezdci sedí.
- Ženy – závod čistě něžného pohlaví, často se spojuje s kategorií 85 ccm.
- Začátečník/Amatér – kubatura pro úplné začátečníky, kteří se poprvé vydávají na závody.
- OPEN – kategorie pro nejrychlejší jezdce, pokud na závodech jezdí spíše hobby jezdci, a takže by jízda obou výkonnostních úrovní mohla být nebezpečná.






