Čemu se v motokrosu říká „koleje“?

Čemu se v motokrosu říká „koleje“?

Před závody pěkná rovinka. Po závodech spíš minové pole. Jezdci motokrosu musejí balancovat na nerovných tratích v rychlostech desítek kilometrů za hodinu. Jezdí na tratích z hlíny, jílu či písku a povrch se tady oproti asfaltovým okruhům pro silniční motorky nebo formule během závodů mění. A ty tak můžeš na trati pozorovat, jak motorky vyjíždějí tzv. koleje – hluboké rýhy v trati. Co představují pro jezdce, a proč vznikají?
1. 12. 2024|Délka čtení se rovná zahřátí motorky / 5 minut|
Sdílejte článek:

Motokros se jezdí na nerovném povrchu

Ten pravý motokros, co pamatujou ještě dědové našich dědů, ten motokros, který se naštěstí jezdí i dnes, není na rovných, plochých tratích. Skutečný motokros je o členitém terénu, na kterém se musejí jezdci porvat s dírami, hrboly a taky tzv. kolejemi.

Kde na trati uvidíš motokrosové koleje

Rovinky, odrazy na skoky, dopady po skoku a zatáčky – všude tady můžeš vidět koleje – hluboké stopy v trati. Čím více jezdců projede stejným místem, tím hlubší a výraznější koleje jsou.

I přestože má motokrosová trať šířku několik metrů, většina jezdců si vybírá stejnou stopu, kterou projíždí, a tak vznikne kolej. Pro příklad, během jediného závodu MAD, který u nejprestižnější kategorie MX1 trvá 25 minut, projede až 40 jezdců tím stejným místem klidně 16krát, v rychlostech desítek kilometrů za hodinu, s váhou motorky hodně přes sto kilo. A tak se vyjedou koleje hluboké až desítky centimetrů.

Na kolejích poznáš profíka od amatéra

Čím hlubší koleje jsou, tím náročnější je projet je – v kolejích poznáš, jak kvalitní jezdci na trati závodí. Kdo vytrénoval balanc, dokáže projet kolejí rychle a čím rychleji jede, tím větší má v koleji stabilitu.

A kromě balancu je jízda v kolejích nesmírně vyčerpávající. Jezdec musí neustále absorbovat otřesy, balancovat a udržovat motocykl ve správné trajektorii.

Z koleje už není cesty zpět

Jakmile do koleje jezdec najede, už není cesty zpět, musí se jí vydat, protože cesta z koleje, která je třeba i půl metru do hloubky je skoro nemožná. Výběr koleje není žádná Sophiina volba. Pilot si v mžiku sekundy vybere, kterou kolejí to vezme a tou jede, protože moc dlouhé přemýšlení a změny kolejí většinou znamenají pád.

Koleje se liší dle povrchu trati a místa, kde se vyjedou

A teď už něco pro fajnšmekry, kteří motokrosu chtějí rozumět i trochu do hloubky. Koleje se dají dělit různě, ne všude a všechny jsou stejné. Zaprvé se dají rozdělit na koleje měkké a tvrdé. Na tratích s hlinitým povrchem trati jsou koleje tvrdší, drží tu jednu stejnou vyjetou stopu, kterou vyjezdí motorky a kolu už neuhnou, jsou jak beton.

Oproti tomu na písku se koleje mění – doslova transformují v průběhu závodů, protože písečné koleje nejsou pevné. Písek je sypčejší, a tak materiál jednodušeji přesouvá. Ale o tom zase příště, až budeme řešit přípravu trati na závody.

Zadruhé se koleje dělí dle místa, kde se vyjedou. Nejběžnější jsou koleje v zatáčkách, tady jsou i nejvíce žádoucí. Jezdci se do nich mohou zapřít motorkou, když projíždějí → projedou zatáčku rychleji a plynuleji.

Na odrazech na skok se koleje vyjedou poměrně rychle, i když bývají slušná brutalitka. Tím, jak je motorka na odrazu gravitací tlačená do země se vyjíždí poměrně hluboká stopa a jezdcům znesnadňují nájezd do skoku.

A teď ještě malá specialita pro motokrosem znalé. Na odrazu se mohou vyjet koleje dvou směrů – rovně a šikmo. Profíci na MAD závodech najíždí na odraz ze šikma, protože při skoku dělají tzv. scrub anebo whip, na který se najíždí ze šikma. Ale o těhlech fýručách jízdy si povíme příště.

Dalším místem, kde se vyjedou koleje, je na dopadu skoku. To už je opravdová specialitka. Už při odrazu musí pilot přemýšlet, kam dopadne, do jaké koleje, aby mohl pokračovat v jízdě plynule a bez pádu.

V neposlední řadě se koleje vyjíždí na rovinkách, kde jezdci chtějí vytáhnout z motorky maximální rychlost, ale současně musí balancovat v kolejích.

A právě poslední závod MAD ve Vranově u Brna slibuje souboj těch nejlepších motokrosových jezdců s extrémně náročnou, nakolejovanou tratí. Přijďte se podívat na velkolepou show těch nejlepších jezdců ve střední Evropě již 29. 3.

Obsah článku
arrow
Motokros se jezdí na nerovném povrchu
arrow
Kde na trati uvidíš motokrosové koleje
arrow
Na kolejích poznáš profíka od amatéra
Závody MAD
Chieve
Itálie
Náročná trať z písku prověří jezdce i jejich mašiny. Písek neustále mění tvar. Kola se jednoduše zaboří. A řízení si žádá maximální koncentraci, protože i ta nejmenší chyba se na písku tisíckrát znásobí. Tady se ukáže, kdo z jezdců se může stát opravdovým Sand Manem. 
22.2.2025
ridersrider1
Šenkvice
Slovensko
Skoky, skoky a zase skoky. Do toho ostré zatáčky a sem tam svižná rovinka. Šenkvice jsou stará škola, na které se zrodil nejeden šampion. Nyní trať prověří jezdce ve vzduchu. Vítěz si odnese titul Air Ridera.
15.3.2025
ridersrider1
Vranov u Brna
Česko
Extrémní koleje, extrémní podmínky. Ten, kdo dokáže zajet na vranovské trati, bude opravdovej mistr balancu. Jezdci tu pojedou na hraně povrchu trati a desítek centimetrů hlubokých drážek v zemi.
29.3.2025
ridersrider1